Endla teater viib vaataja ümbermaailmareisile

Reedel, 30. septembril esietendub Endlas Philipp Löhle „See asi“, mis viib vaataja mööda Endla teatrimaja rändama. Rännaklavastust mängitakse seitsmes erinevas Endla teatri ruumis ning vaatajad peavad etenduse ajal läbima mitmeid treppe ja koridore. Reisi ümber maailma lavastab Laura Mets, kunstnikuks on Illimar Vihmar.

„Mind võlus Löhle oskus panna ühte näidendisse kokku terve üleilmastumise vaim. Praegu, kui üleilmastumine on paljude teadlaste arvates oma finaalini jõudmas, on viimane hetk küsida, kuhu edasi tormame. Mis on see asi, mida me jälitame ja kuhu see meid järgmiseks juhib?“, seletab lavastaja näidendi lavaletoomise olulisust. „Küsimus on selles, et mida me oleme viimase umbes viie sajandi jooksul peale hakanud teadmisega, et maakera on ümmargune. Kuidas me seda maailma kasutame ja mida me siis teeme, kui midagi pole enam kasutada. Kuueteistkümnes sajand on möödas, aga me käitume nagu Magalhaes’i Victoria oleks alles eile reisilt tulnud: maailm on lahti, ümmargune, vahetame üksteisega kaupu, (isegi kui need on keemiast läbi imbunud teksad, mis toovad ka meile endale rohkem kasu kui kahju) ja oleme õnnelikud (või kas oleme?). „See asi“ on ju lihtsalt näide, sissevaade globaalsesse majandusse – mismoodi see töötab ja kuidas mina olen otseselt seotud hiina tädiga, kes mulle pluusi tegi“, jätkab Laura Mets.

Kaelamurdvalt ja koomiliselt valgustab Löhle meie globaliseerunud, tehnologiseeritud ja kiireltmuutuva maailma ilu, valu ja elu. Näidend tõukub ideest, et kõik on omavahel seotud. Portugali maadeavastaja Fernão de Magalhãesi sajanditetagune ümbermaailmareis ja rumeenia sealihalõigud. Aafrikas toimunud kodusõjas kõveraks keeratud revolver ja Argentiinas kasvatatud sojaoad. Vana Agfa Clacki kaameraga tehtud foto ühest lastetoast ja hiinlaste koristusbisnis. Umbes saja-aastase koikala Euroopa-reis ja värske saksa abielupaari armuheitlused. Aga kuidas? On see maagia? Üksindus? Või armastus?

Vaatajad läbivad lavastuse jooksul umbes 2 kilomeetrit ehk 3300 sammu – see on muide kolmandik päevasest liikumisvajadusest. Soovitame etendusele tulijatel valida mugavad jalanõud ja riided.

„See asi“. Autor Philipp Löhle, tõlkija Mihkel Seeder, lavastaja Laura Mets, kunstnik Illimar Vihmar, muusikaline kujundaja Feliks Kütt, videokunstnik Terina Tikka. Mängivad Sten Karpov, Liis Karpov, Priit Loog, Sander Rebane, Kadri Rämmeld, Meelis Rämmeld, Arabella Anderson ja teised.

image001 (2)