Esietendus: “Kuhu küll kõik need lilled jäid”? Rakvere teatris

2 aprillil jõuab Rakvere Teatri väikses saalis esmakordselt Eestis lavale vene psühhiaatri ja näitekirjaniku Aleksander Stroganovi looming. Fantaasiamängu Marlene Dietrichiga on lavale seadnud lavastaja Eili Neuhaus, osades Ülle Lichtfeldt, Marin Mägi-Efert ja Madis Mäeorg.

A. Stroganov on Venemaa meditsiin i teaduste profe s sor, kes on samas Venemaa Kirjanike Liidu liige. T a on kirjutanud üle 60 näitemängu keskendu des inimpsüühika keerdkäikudele . Teatrikriitik Ljudmilla Gu šš ina sõnul on Stroganovi näidendid sedavõrd metafoorsed, et tunduvad alguses täiesti mõistuse vastased ent süvenedes tekitavad lood äratundmisrõõmu. Oluliseks peab ta Stroganovi mõistvat ja hoolivat suhtumist peategelastesse.Tema tekstid on jõudnud nii vene kui euroopa teatrilavadele.

Rakveres esietenduv lavastus “Kuhu küll kõik need lilled jäid?” on lugu Helesinisest Inglist- paljude poolt armastatud ja jumaldatud Marlene Dietrichist (27.12.1901 – 06.05.1992). Näidendis keskendub Stroganov eelkõige Dietrichi isiksuse avamisel huvitudes eelkõige temast kui naisest.

Lavaloo olulisus est meie aegruumis rääkides soovib lavastaja Eili Neuhaus välja tuua selle ajalikkuse : „Kõik elus on kaduv ja elu eest ei saa peitu pugeda. Põhiline väärtus, mida hinnata ja mille nimel elada on armastus. Meil on moraalne kohustus hinnata ja väärtustada elu. Vägivald – olgu siis psüühiline või füüsiline viib fataalsete lahendusteni, kus võitjaid ei ole. Lugu kutsub mõtisklema ja austama inimese privaatsust elu ajal ja ka pärast elu. Oluline on mõista, et elada tuleks siin ja praegu – mitte mälestustes või tulevikus. Leida üles võime andestada nii teistele kui ka iseendale”.

„ Kuhu küll kõik need lilled jäid?” räägib elust, mis on väljaspool elu. Teisel pool.