„Upa-upa, ubinakõnõ“ kevadtuur kutsub peresid kaasa laulma

Tänasest, 14. märtsist kuni neljapäevani tähistavad muusikud Mari Kalkun, Ramo Teder alias Pastacas ja Tuulikki Bartosik üle Eesti toimuvate kevadkontsertidega “Upa-upa ubinakõnõ” emakeelepäeva, tutvustades meie põlist piirkonnakeelt – võru keelt.

“Upa-upa, ubinakõnõ” on laulja ja laulukirjutaja Mari Kalkuni, akordionimängija ja lugudekirjutaja Tuulikki Bartosiki, multiinstrumentalist Pastaca (Ramo Tederi) ning “Kõnõtraadi” autori Jan Rahmani koostöös sündinud võrukeelne uuslooming, mis on mõeldud lastele ja avatud meelega täiskasvanutele. “Upa-Upa” muusika ja kontserdid teeb eriliseks lihtsus ja spontaansus ning tavapäratute muusikariistade kasutamine. Leidlikud, rahvalauludega läbipõimunud seaded, naljakad lugulood ja müstilised kõlamaailmad näitavad teed võrokeste vana ja suure „salakeele” juurde.

Kevadtuuri kontserdikavva on pikitud ka mitmed lastele suunatud muusikalised töötoad. Nii musitseeritakse Eesti Lastekirjandus Keskuses üheskoos 80 algkoolilapsega ning Rakvere Vanalinnakoolis proovitakse, kuidas pealtnäha võimatuna tunduvast esemest heli välja võluda. „Meie eesmärgiks on panna lapsed muusikat tunnetama kõikjal enda ümber ja julgustada neid proovima musitseerimist nii traditsioonilistel kui ka mittetraditsioonilistel pillidel,” rääkis Tuulikki Bartosik.

Õhtused kontserdid toimuvad veel Tallinnas Piip ja Tuut Mängumajas, Rakveres Nom Stuudios ning Võrus Vana-Võromaa Kultuurikojas.

Lisaks esitletakse kontsertidel uut lauluvihikut, mis sisaldab plaadi laulude noote ja laulusõnade seletusi. „Sellist materjali ootasid meilt muusikaõpetajad, kes soovivad oma tunde rikastada pärimusliku uusloominguga,“ täpsustas Tuulikki Bartosik.  „Uus lauluvihik koos eelmisel aastal ilmunud plaadiga ajendab võru keelt õppima läbi pärimusmuusika ja koosmusitseerimise“.

“Upa-upa ubinakõnõ” plaat ilmus 2015. aastal Võru Instituudi egiidi alt ning valiti Eesti Rahvusringhäälingu poolt möödunud aasta parimate plaatide hulka. Lisaks on plaat ka Keeletegu 2015 nominentide seas. „Upa-upa ubinakõnõ“ plaadi saavad kingituseks kõik Vana-Võromaal sündivad lapsed. Plaadile salvestatud muusika abil püüab Võru Instituut julgustada vanemaid lastele ja lastega võru keeles laulma, sealt edasi muidugi ka keelt kõnelema. Keel kestab, kuni jagub selle kõnelejaid.

Üldine kevadkontsertide info:
14. 03 Tallinn, Lastekirjanduse keskus, kell 12 ja Piip ja Tuut Mängumaja, kell 19
15. 03 Rakvere, õpituba Rakvere Vabas Waldorfkoolis, kell 12.45 ja kontsert Nom Stuudios, kell 19
17. 03 Võru, Vana-Võromaa Kultuurikoda, kell 18