Tallinna Filharmoonia kontserthooaja avab läbi ajaloo noorim Paganini konkursi võitja Ilja Gringolts

Kava „Ameerika serenaad“ ja Giuseppe Guarneri viiulil esinev 33-aastane, Peterburis sündinud ning Ameerikas kuulsaks saanud solist Ilja Gringolts – see on Tallinna Filharmoonia uue hooaja avakontsert, mis toimub 19. septembril kell 19 Mustpeade majas.

Tallinna Kammerorkester esitab peadirigent Risto Joosti juhatusel Ameerika-teemalise kava. Kõlavad eesti helilooja Eino Tambergi orkestriteos „Soli e tutti“, ameerika ühe kuulsaima helilooja Leonard Bernstein “Serenaad” (Platoni „Sümpoosioni“ järgi), Ameerikas elava noore eestlase Jonas Tarmi uudisteos „Pagulane merel” (Refugee at Sea) ja 20. sajandi ühe olulisema filmihelilooja Erich Korngoldi „Sümfooniline serenaad“.

“Meie hooaja avakontserdi kavas on Ameerika koht, kuhu põgeneda ja välja rännata – uue maailma ja uue alguse sümbol. See on kava, mille lisaväärtusteks on Ameerika-kontseptsioon, Tarmi uus teos ja võimalus nautida maailmakuulsa noore viiuldaja mängu,” kommenteeris Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints.

Ilja Gringolts soleerib seekord Bernsteini „Serenaadis“. Tema kohta on kirjutatud, et ta on üks enim inspireerivaid tänapäeva viiuldajaid (The Financial Times), briljantne (The Independent), viiuldaja, kes tekitab vastakaid arvamusi (The Guardian), et temas on noorusele vaatamata sügavust (The Times).

Ühest küljest hinnatakse tema sügavust ja eripära, teisalt on ta üks neist, kes nopib nii konkursivõite kui ka salvestusauhindu. 1998. aastal alustas ta oma karjääri noorima Paganini konkursi võitja üliuhke tiitliga. Nüüd on konkursivõidud välja vahetanud preemiad parimate plaadistuste eest.

Veebikeskkonnale Violinist.com antud intervjuus ütleb ta, et rohke pilliharjutamine ja juba noorena konkurssidel käimine olid tema jaoks loomulik elu osa. Ilja on esinenud kõigis tähtsamates maailma kontsertsaalides ja soleerinud nii Chicago, Londoni, BBC kui ka paljude teiste esindus-sümfooniaorkestrite ees – nii et tõeline maailmanimi.

Leonard Bernstein, üks esimesi Ameerikas sündinud ja õppinud dirigente, oli tegelikult Ukrainast väljarännanud juutide laps. II Maailmasõja eel Viinist põgenenud helilooja Erich Korngold, lapsena koos vanematega Eestist lahkunud noor helilooja Jonas Tarm ja Peterburist Juilliardi kooli edasi õppima läinud viiuldaja Ilja Gringolts asusid juba ise Ameerikasse elama. Kava koondab endas nende erinevate inimeste Ameerika-tunnetuse. Juilliardis oli Gringoltsil õnn õppida samuti Ameerikasse rännanud viiuldaja Itzhak Perlmani juures.

Rahvusvaheline viiuldajate konkurss Premio Paganini, mis on nime saanud maineka viiulivirtuoosi Niccolo Paganini järgi, toimus esmakordselt aastal 1954. Tänaseks on Itaalias Genoas toimuv sündmus kujunenud üheks maailma prestiižeimaks viiuldajate konkursiks. Just sellest rahvusvahelisest suurüritusest on saanud suurepärane pjedestaal uute ja andekate talentide tähelepanukeskmesse toomiseks.

Fotol: Ilja Gringolts

Lisainfo:
www.filharmoonia.ee