Draamakirjanik ja „Varese“ autor Mart Kivastik Teatrikohvikus

Draamakirjanik ja „Varese“ autor Mart Kivastik Teatrikohvikus

21. novembril toimub Endla Teatrikohvikus kohtumisõhtu tänavu kevadel esietendunud „Varese“ autori Mart Kivastikuga. Jutuks tuleb nii „Vares“ kui ka Kivastiku looming üldisemalt.

“Vares” on lugu kurikuulsast pärnakast Johannes Vares-Barbarusest ning tema salapärasest surmast 1946. aastal. Johannes Vares-Barbarus oli Pärnu seltskonna koorekihti kuuluv Eesti vabariigi algusaegade karismaatiline kirjanik ning arst. Teda võis tihti näha Pärnu tänavail kõndimas – eksootilise laiaäärse kaabuga, kohalikes oludes silmatorkavas sportlikus golfiülikonnas. Tema salongi Pärnus aadressiga Nikolai 28 külastasid prominentsed isikud Tallinnast ja Tartust.

1940. aasta muutunud ajaloolistes oludes aga sattus Vares-Barbarus kõndima hoopis teistele radadele, temast sai üks esimesi kommunistide kaastöölisi uues Eesti Nõukogude Sotsialistlikus Vabariigis. Peale tema surma 1946. aastal levis rahva hulgas aastate jooksul mitmeid erinevaid versioone – oli see siis enesetapp või hoopistükkis võimu arveteõiendamine?

Mart Kivastiku haarav ja põnev ajalooline mõrvamüsteerium hargneb Endla laval lahti läbi suurte kujundite ja visuaalse tulevärgi, taustategelasteks on teiste hulgas Stalin ja Päts.

Loo on lavastanud Kalju Komissarov ning eraldi märkimist väärib lavastuse kunstnikutöö (Liina Unt) ja videolahendused (Terina Tikka, Argo Valdmaa). Nimiosas saab laval näha Indrek Taalmaat.

Kohtumisõhtu 21. oktoobril algab 17.00 ning peale seda etendub Suures saalis 19.00 selle aasta viimane “Vares“.

Fotod lavastusest „Vares“. Autor Mats Õun
DSC1196-1_large

DSC1412-1_large

DSC1539-1_large

vares11

www.endla.ee